Akademia ONI III

Od września rozpoczęła się realizacja kolejnego projektu współfinansowanego ze środków Województwa Wielkopolskiego pod hasłem „Akademia ONI III”. Projekt został złożony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Psychicznie Chorych i Niepełnosprawnych Intelektualnie „Empatia” w Trzciance oraz Fundację „Marchewkowe Pole: w Trzciance. Partnerem projektowym jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pile. Będzie trwał do 30 listopada bieżącego roku.
Celem projektu jest przygotowanie otoczenia osób niepełnosprawnych do wspierania integracji osób z niepełnosprawnościami z ich najbliższym środowiskiem oraz zwiększanie aktywności życiowej i zaradności osobistej i ekonomicznej.
Odbiorcami są rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, osoby niepełnosprawne, wolontariusze – uczniowie Zespołu Szkół Publicznego Gimnazjum w Gębicach, Szkolnego Klubu Wolontariusza przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pile, pracownicy Spółdzielni Socjalnej „Równe Szanse” w Gajewie. Łącznie w projekcie weźmie udział ok. 150 osób.
Do najważniejszych działań projektowych będzie należało zorganizowanie warsztatów podnoszenia kompetencji społecznych, webinaria, wykłady dla wolontariuszy, wizyty studyjne oraz szkolenia społeczno – zawodowe. Na zakończenie projektu zorganizowana zostanie konferencja podsumowująca wszystkie działania.
Spotkanie z wolontariuszami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Gębic. Zajęcia z psychologiem, p. Jackiem Mitutą, pozwoliły uczniom na zapoznanie się ze specyfiką osób z niepełnosprawnościami, ich możliwościami i umiejętnościami. Były to ciekawe zajęcia dla wszystkich, którzy chcieli podnieść swoje kompetencje w związku z obecnością w ich życiu osób niepełnosprawnych.
Kolejnym działaniem projektowym są warsztaty podnoszenia kompetencji społecznych skierowanym dla osób z otoczenia osób niepełnosprawnych, czyli dla rodziców, opiekunów, kadry wspierającej proces rehabilitacji społecznej i zawodowej tychże osób. W czwartek (19.10.2017) odbyły się warsztaty pod hasłem „Radzenie sobie w sytuacjach trudnych”.
Już wkrótce kolejne spotkania dla rodziców, a także integracyjne szkolenia społeczno – zawodowe w okolicznych Warsztatach Terapii Zajęciowej.
Pierwsze integracyjne szkolenia społeczno – zawodowe już za nami. Działania projektowe zostały przeprowadzone w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Złotowie i Krajence.
Następne integracyjne szkolenia społeczno – zawodowe odbyły się w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Wągrowcu. Były to zajęcia z rękodzieła i ceramiki.
Kolejne tygodnie i kolejne zajęcia. Za nami już szkolenia w WTZ Wieleń i WTZ Trzcianka. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi mieli okazję nauczyć się przygotowywać przepyszne włoskie dania (które wszyscy skosztowali), wylepili cudne pojemniki, zbili i ozdobili pudełka ze sklejki, a także wykonali własnoręcznie kartki bożonarodzeniowe.
Na zakończenie projektu została zorganizowana konferencja podsumowująca wszystkie działania projektowe. Zostali na nią zaproszeni wszyscy uczestnicy projektu, a także prelegenci, którzy wystąpili z „Co zyskujemy dzięki osobom niepełnosprawnym -Monika Bekker – Goska, „Teatr Kamishibai jako narzędzie terapeutyczne” – Agnieszka Polus- Jaworska, „Prawa autorskie, a wykorzystanie materiałów dydaktycznych dostępnych w sieci” – Rafał Jaworski oraz „Alchemia tańca” – Ewa Janicka – Olejnik. Konferencje prowadziła p. Beata Czarna, Katarzyna Matuszczak oraz Piotr Halama – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile. W trakcie trwania konferencji Agnieszka Halama rysowała wszystko to co działo się w jej trakcie.
Katarzyna Matuszczak