Stop Stereotypom

Wrzesień i październik, to intensywne działania projektowe dla Stowarzyszenia Na rzecz Osób Psychicznie Chorych i Niepełnosprawnych Intelektualnie „Empatia” i Fundacji Marchewkowe Pole. Jest to projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, w partnerstwie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile oraz Zespołem Szkół Publicznym Gimnazjum im. Leśników Polskich w Gębicach.
W trakcie tych miesięcy już odbyły się zajęcia warsztaty integracyjne rękodzielnicze, ceramiczne i z pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowane dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Caritas” w Trzciance. Uczniowie mieli okazje wylepić w glinie pojemniki na różne małe przyjemności, a także paterki i tacki według własnego pomysłu. Na zajęciach rękodzielniczych robili kartki okolicznościowe oraz ciekawe prace z papieru (słoniki z ruchomą trąbą). W trakcie zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej uczyli się gdzie i w jakich przypadkach należy zadzwonić o pomoc, a także w jaki sposób można pomóc osobom poszkodowanym w różnych wypadkach. Mieli okazje również poćwiczyć na fantomie trudną sztukę resuscytacji.
Kolejnym działaniem, które już za nami, to survival militarny. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Piły, Trzcianki, Gębic, Krajenki, Złotowa i Wronek, mogli wczuć się w grupę uciekających więźniów lub policjantów, którzy podążali ich śladem. Ulicami i ścieżkami Piły, wraz z uczniami klasy policyjnej z Zespoły Szkół Ponadgimnazjalnych nr. 2 w Pile i funkcjonariuszami z Policji pilskiej, jedne grupy uciekały, a kolejne szukały. Po trasie czekało na uczestników wiele ciekawych zadań do wykonania. Po złapaniu „uciekinierów”, należało odprowadzić ich na bazę, gdzie czekały na wszystkich kiełbaski i ciepła herbatka. Policjanci zaprezentowali wszystkim prace z psami policyjnymi. Były to wielce emocjonujące chwile dla wszystkich.
Metamorfoza i sesja zdjęciowa to kolejny etap działań projektowych. Uczestniczki z Warsztatów Terapii Zajęciowej objętych projektem miały okazję uczesać się i umalować, a także miały wykonane zdjęcia przed i po metamorfozie. Fryzjerami i makijażystkami byli uczniowie III klasy szkoły branżowej I stopnia w zawodzie fryzjer z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pile. Pod czujnym okiem nauczyciela zawodu pani Anny Pawlaczyk uczestniczki projektu przeobraziły się w piękne motyle.
Sesję fotograficzną przeprowadzała pani Ewa Waszkiewicz z Trzcianki, która pokazała uczestniczkom jak pozować do zdjęcia, by wyszły one jak najlepsze. Uczestniczki były zachwycone swoim wyglądem i nie mogły się na siebie napatrzeć.
Zajęcia integracyjne z uczniami II klas z Zespołu Szkół Publicznych Gimnazjum im. Leśników Polskich w Gębicach, które odbyły się w ostatnich dniach, polegały na wspólnej pracy uczniowie – uczestnicy WTZ. Na warsztatach ceramicznych wylepiali miseczki, pojemniki, natomiast na rękodzielniczych kartki okolicznościowe. Mieli okazję wspólnie z osobami niepełnosprawnymi pracować, rozmawiać i integrować się, poznając możliwości kolegów i koleżanek z Warsztatów.
Przedostatnie działania związane z zajęciami integracyjnymi z gimnazjalistami dotyczyły zdobywania umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mieli przypominane numery alarmowe, a także uczyli się jak można zbadać podstawowe funkcje życiowe. Uczyli się na sobie, jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bezpiecznej oraz jak prawidłowo wykonać masaż serca na fantomie. Mamy nadzieję, że te umiejętności nigdy nikomu nie będą potrzebne, jednakże gdy zajdzie taka konieczność młodzież będzie wiedziała jak prawidłowo postępować w takich sytuacjach.
Ostatnie działania do warsztaty z dramy. W zajęciach brali udział uczniowie z Zespołu Szkół w Gębicach oraz uczestnicy naszych Warsztatów. Wraz z prowadzącym poznawali nowe, ciekawe zadania, które uczyły współpracy i współdziałania, a także otwartości na inne osoby.
Na zakończenie projektu odbyła się wystawa zdjęć naszych uczestniczek, które brały udział w Metamorfozach i sesji zdjęciowej. Efekty przeszły nasze oczekiwania, a uczestniczki same stwierdziły, iż się nie poznały na zdjęciach. Otrzymały pamiątkowe fotografie oraz kalendarze.
Katarzyna Matuszczak